Jubileusz 70-lecia Koncert karnawałowy Jubileusz 70-lecia Koncert karnawałowy

W dniach 15-16 kwietnia 2019 roku
w Zespole Szkół Muzycznych nr 2
im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie
odbyło się Mistrzowskie Seminarium Pianistyczne
pt. Problemy interpretacyjne utworów fortepianowych
w kontekście możliwości technicznych wykonawcy.
Seminarium, jak i wykład
pt. Ignacy Jan Paderewski – Pianista, Kompozytor, Mąż stanu
poprowadził prof. Andrzej Tatarski.


 

 

W dniach 15-18 września 2017 roku odbyły się Polsko-Niemieckie Warsztaty Muzyczne w Bremen (Niemcy). 25. uzdolnionych uczniów szkół oraz akademii muzycznych doskonaliło swoje umiejętności pod kierunkiem pedagogów z obu krajów. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły - trio gitarowe w składzie Tomasz Korban, Piotr Panek i Franciszek Życzyński (uczniowie Jolanty Lisowskiej) oraz duet fortepianowy, który tworzyli Krzysztof Wąsacz (uczeń Marii Woźniak) i Karol Wolski (uczeń Agnieszki Hałdys). Oprócz lekcji mistrzowskich odbyły się wykłady, a także fora dyskusyjne na temat współczesnych metod nauczania. Zwieńczeniem warsztatów był uroczysty koncert w Ratuszu Bremeńskim, podczas którego oficjalnie powołano do życia Stowarzyszenie na rzecz uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży z Niemiec i Polski. W tej ciekawej imprezie wzięli również udział: Krzysztof Szczepaniak - naczelnik II wydziału nadzoru pedagogicznego CEA, wicedyrektor ZSM nr2 im. W.Kilara Jolanta Tomkiewicz oraz nauczyciel gitary Jolanta Lisowska. Warto dodać, ze prezentacje naszych uczniów na uroczystej gali spotkały się z bardzo dużym uznaniem, dodatkowo gitarzyści wraz z p. Jolantą Lisowską dokonali prawykonania utworu Macieja Staszewskiego "Transience" występując wraz z pozostałymi uczestnikami warsztatów w orkiestrze gitarowej.

Nad całością pieczę sprawowali inicjatorzy stowarzyszenia, a zarazem gospodarze całości - Jolanta i Maciej Ziemscy. Oboje od lat mieszkają i pracują w Bremen, są absolwentami Akademii Muzycznej w Łodzi, pochodzą z Podkarpacia.

 

Jolanta i Maciej Ziemscy - organizatorzy ze strony niemieckiej.Trio gitarowe w czasie próby przed uroczystym koncertem w Ratuszu Bremeńskim.Duet fortepianowy podczas gali koncertowej.Delegacja z Rzeszowa, od lewej: Jolanta Lisowska, Krzysztof Szczepaniak, Krzysztof Wąsacz, Tomasz Korban, Franciszek Życzyński, Piotr Panek, Karol Wolski, Jolanta Tomkiewicz.